A gondolattérkép a fogalmak, jelenségek összekapcsolódását fejezi ki, annak a szöveg környezetnek a megadásával, ahogyan a leggyakrabban használjuk. A fogalomtérképet konkrét szakterületek kifejezéseinek ábrázolására használják, hiszen nagymértékben segíti a megjelenítést, ha vizuálisan láthatjuk a fogalmak egymáshoz való viszonyulását, alá-fölé rendeltségét, kapcsolati térképét.
A fogalomtérképek esetén kialakult fogalmi hálók kerülnek ábrázolásra, a gondolattérképek gondolatok, jelenségek, könyvek tartalmának, filmek kifejezésvilágának ábrázolására alkalmasak, kihasználva az infokommunikációs technológiák adta lehetőségeket.
Általános jellemzőjük, hogy „témakör címe központi helyen van, fő témák a központból ágaznak ki, az első körben fő menüpontok, majd ezt követően az alpontok. Egyik közös jellemzőjük, hogy egyszerre többen is szerkeszthetik, a közös kép exportálható. Némelyik (pl.: Mindomo), külső hivatkozásokat és multimédiás tartalmat is beintegrálnak. Egy idő – vagy bizonyos számú használat – után rendszerint fizetőssé válnak.”
Gondolatérképek kiválóan alkalmasak olvasási élmények feldolgozására. A gondolattérkép-készítő alkalmazásokkal a közös munkaszerzés keretében végzett produktumok előállítása is megvalósítható. Több szoftver is létezik (Text2mindap, bubbl.us, mindmeister, mindomo.com) melyek egyszerűek, és könnyen használhatóak.
Harry Potter fogalomtérképe