Skip navigation

7.2.5 Gondolat és fogalomtérkép szerkesztők

7.2.5 Gondolat és fogalomtérkép szerkesztők4

A fogalmak bonyolult szemantikai hálózatban kapcsolódnak egymáshoz, nagyon gyakran elsősorban a használati kontextus határozza meg a szavak jelentését. Ahogyan egy várostérkép segítségével könnyebben eljutunk az egyik pontból a másikba, a fogalmi térképek használata is hasznos támpontnak bizonyulhat fogalmak, gondolatok, jelenségek, folyamatok megértésében. Az amerikai egyetemeken a egyre népszerűbb technika a fogalmi térképek megrajzolása, hatékonysága széles körben ismert. A fogalomtérképészet a legkülönbözőbb fogalmak közötti kapcsolatok megjelenítését teszi lehetővé.

Gondolattérkép (mind map) egy vizuális megjelenítés, mely (online) infokommunikációs technológián alapulva, az emberi gondolkodás sajátosságaihoz alkalmazkodva teszi lehetővé a látvány gyors feldolgozását, megértést, és az információ bevésést.

Általános jellemzőjük, hogy témakör címe központi helyen van, fő témák a központból ágaznak ki, az első körben fő menüpontok, majd ezt követően az alpontok. Egyik közös jellemzőjük, hogy egyszerre többen is szerkeszthetik, a közös kép exportálható. Némelyik (pl.: Mindomo), külső hivatkozásokat és multimédiás tartalmat is beintegrálnak. Egy idő – vagy bizonyos számú használat – után rendszerint fizetőssé válnak.

3. hivatkozás: A gondolatérkép készítésének szabályai: http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2009-0007_iskolaskor_pedagogiaja/TANANYAG/07_1.html

4. hivatkozás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Gondolatt%C3%A9rk%C3%A9p

5. hivatkozás: http://www.tmt-tanulas.com/index.php?gondolatterkepek

6. hivatkozás: http://tanulasi-technologiak.blogspot.com/2010/02/gondolatterkepezes-prikoszovich-mihaly.html

Online gondolattérkép készítő szoftverek:

  • Text2mindap
  • bubbl.us;
  • mindmeister,
  • mindomo.com