Skip navigation

8.2.9. A WizIQ online virtuális osztályterem

A WizIQ cég (www.wiziq.com) online oktatással foglalkozik, szolgáltatásai között az LMS rendszer mellett megtaláljuk a virtuális online osztályterem szolgáltatást is. A szolgáltatások jelenleg 19 nyelven érhetőek el, a magyar nyelv sajnos nincsen közttük.

aaa

4. ábra: A WizIQ nyitóoldala

Ahhoz, hogy virtuális osztálytermünk lehessen, regisztrálnunk kell az oldalon, és ki kell választanunk az üzleti modellt is. A WizIQ szolgáltatása – annak ellenére, hogy számos helyen ezt olvashatjuk – nem ingyenes. Precízebben fogalmazva: van ugyan ingyenes virtuális osztálytermük is, de ez csak 3 felhasználót enged be a virtuális osztályterembe, ami a rendszer tesztelésére megfelelő, de oktatási alkalmazásra természetesen nem alkalmas.

A WizIQ által kínált egyik legkisebb csomag (egy osztályterem és 25 felhasználó) éves díja (csak éves elszámolásra van lehetőség) a mai árfolyamon (2015. július) 83 000 forint és ez csupán 25 felhasználót engedélyez, ami szűken elegendő egy felsőoktatási gyakorlati óra hallgatói számára. Ha szeretnénk a hallgatók létszámát 100-ra, a virtuális osztálytermek számát pedig 3-ra növelni (ez a tanteremszám illetve létszám sokkal közelebb áll a valósághoz a távoktatási illetve blended képzésekben), akkor az éves bérleti költség 560 000 forintra növekszik, ami valószínűleg meghaladja a legtöbb magyar felsőoktatási intézmény hasonló célra fordítható költségvetését.

A WizIQ online virtuális osztályterme lehetővé teszi a valós idejű ismeretelsajátítást a kibertérben tartott virtuális tanórákon, az alábbi szolgáltatások segítségével:

- Valós idejű audiovizuális kommunikáció és szövegalapú kommunikáció (chat)

- Interaktív tábla

- Kollaboráció támogatása

- Előadások rögzítése

- Integráció lehetősége már meglévő LMS rendszerekbe

- Táblagépek operációs rendszerének támogatása

- Letölthető WizIQ alkalmazás

A valós idejű audiovizuális kommunikáció során minden hallgató látja illetve hallja az előadót. Az előadónak lehetősége van arra, hogy megossza számítógépe képernyőjét, az audiovizuális csatornán beszélgessen a hallgatókkal (összesen hat résztvevővel képes egy időben videokapcsolatot és elvileg korlátlan számú audiokapcsolatot fenntartani a rendszer). A tanárnak arra is lehetősége van, hogy minden bejelentkezett hallgatónál külön-külön engedélyezze az auditív, a vizuális és az írásbeli kommunikációt a tanárral. Az előadás során rendszerint minden kommunikációs forma le van tiltva a tanár és a hallgatók között annak érdekében, hogy ne zavarják az előadást, kivételt ez alól csak a hallgatói beszámolók, vélemények, hozzászólások jelentenek.