Skip navigation

6.2.4 Online teszt készítésére alkalmas programok/felületek

Az oktatás a felgyorsul világ fejlődési tendenciáival fejlődést tartva a tanárok és a diákok egyre fokozottabban kihasználják a digitális eszközök adta lehetőségeket készen állnak a digitális tananyag befogadására, de az online teszttel történő számonkérésre is. Az online tesztek kidolgozása fejlesztése igen komoly informatikai hátteret kínál. Megállapítható, hogy napjainkra több rendszer is rendelkezésre áll, a kínálat folyamatos növekedést mutat.

A teszt készítése, összeállítása online, offline formában szoftverrel, valósíthatóak meg. Léteznek kimondottan web platformon működő programok is. A lehetőségeket a teljesség igénye nélkül tekintsük át.

SPSS Data Collection (Dimensions)

Az SPSS tesztkészítő szoftvere, amellyel különböző típusú kérdéssor szerkeszthető, az adatfelvételtől, az adatelőkészítéstől a publikáció előkészítéséig.

A teszt megjelenési formája lehet intra/internet, CAPI9 (laptopos kérdezési módszer, melyet egy adott szerveren összesítenek) és CATI10 (a Computer Assisted Telephone Interviewing rövidítése, a számítógéppel támogatott telefonos lekérdezést jelenti) valamint papíralapú.

A kérdéssor futtatásakor az SPSS szerverére menti a fájlt. Csak jogtiszta szoftver alkalmazható az adott feladatra. A lekérdezést követően a válaszok táblázatos formája „.exe” ill. „.sav” fájlba lementhető. az adatokon további statisztikai feldolgozása céljából.

2.1 ábra: SPSS Data Collection (Dimensions) felülete11
2.1 ábra: SPSS Data Collection (Dimensions) felülete11
2.2 ábra: SPSS Data Collection (Dimensions) felülete11
2.2 ábra: SPSS Data Collection (Dimensions) felülete11



A program sokoldalú használatával bármilyen kérdőív készíthető, használata praktikus. Alkalmazásához a jogosultság megvétele költséges.

Moodle

A Moodle12 (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment = moduláris objektumközpontú dinamikus tanulási környezet) nyílt forráskódú, ingyenes licenc alatt terjesztett, a PHP13 nyelven, a kiszolgálóoldali parancsnyelven íródott e-learning keretrendszer.

A Moodle az alkalmazott nyelvet CMS-nek nevezi (Course Management System), de a klasszikus e-learning keretrendszerek osztályozása alapján LMS14 (Learning Management System). A Moodle első változata 2002 nyarán jelent meg, részben magyar nyelven elérhető. A Moodle elektronikus oktatás/tanulás szempontjából a következő jellemzőkkel rendelkezik:

− A kurzusok létrehozását, a tanárok kurzusokhoz rendelését adminisztrátor kezeli.

− Az illetéktelen tanulók kirekeszthetők a tanárok által adható beiratkozási kulccsal.

− Tanulók szükség esetén, kézi úton is regisztrálhatóak.

− A kurzushoz tartozó adatokat, hozzáférést, tevékenységeket stb. a tanár vezérelheti.

− A tanulók teljesítményét a tanár összesítve és hallgatónként is értékelheti.

− A hallgató számára lehetőséget adhat a tanár a javított munkák újbóli leadását.

− A tanárok feladatsorokat hozhatnak létre, melyekből újabb teszteket építhetnek.

www.kerdoivem.hu

Online kérdőív készítő portál, mellyel 9 kérdéstípus szerkeszthető, leírás szerint 10. használata ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Az elkészült teszt nyilvánossá tehető, melynek során e-mailben egy szűkebb kör, web felületen egy célpopuláció számára elérhetővé tehető.

3. ábra: A „kerdoivem.hu” nyitó felülete15
3. ábra: A „kerdoivem.hu” nyitó felülete15

A kérdéstípus zárt, akkor javasolt az alkalmazása, ha a kutató célja az általa ítélt legfontosabb tényezők közül válasszon a válaszadó.

A többszörös választás alkalmazása akkor ajánlott, ha a válaszvariánsok közül több helyes. A válaszadó szabadon leírhatja véleményét, a válaszok előremutatóak, feldolgozása figyelmet igényel. Az adott gondolatokra a válaszadó véleményét kifejezheti a skálán. A kutató alkalmazhat a 7 fokozatú skála mellett 5, 11 fokozatút is. A magasabb fokozat árnyaltabb véleményt jelölhet.

A teszt kérdéstípusainak összetételét a mérendő feladat, célkitűzés határozza meg, melyet a teszt készítőjének az előkészítő munka során kell átgondolni és meghatározni. Az eredmények grafikus szemléltetése a web felületen, mely a kutató számára megtekinthető és .exe formátumban letölthető további elemzés céljából.

http://www.digiteszt.hu/

Magyar webes szolgáltatás, mely, tantárgy független mérés-értékelési szoftvert kínál oktatóknak.

4. ábra: DigiTeszt felülete
4. ábra: DigiTeszt felülete



Jellemzői:

− egyszerűen alkalmazható szoftver

− gyors, idő hatékony, így könnyen készíthető tudásszinmérő teszt is.

− A digiTeszt lehetőséget biztosít egyszerű vagy komplex tesztsor összeállítására. Lehetővé teszi különböző fajta kérdéstípusok hozzárendelését, típusai: egyszeres választás,többszörös választás, az igaz-hamis

− a kérdésekhez multimédiás felületek is rendelhetőek. valamint internetes hivatkozás.

− A kitöltött tesztet a javítókulcs alapján automatikusan javítja

− Az eredményt pontszámban és százalékos formában is megadja

− Három részből áll: Tesztkészítő program, Tanár program, Diák program

www.google.docs

A Google Docs egy szabad hozzáférésű online program.

Táblázat, dokumentum, bemutató, teszt online és off-line létrehozására szerkesztésére alkalmas felület. Egyszerre többen is dolgozhatnak az adott dokumentumon, valós időben. A szoftver 2007. június 27-től magyarul is hozzáférhető.

A tesztszerkesztője a kérdéstípusok széles lehetősége mellett szép formai megoldás kínál.

Összefoglalva a tesztfeladat elkészítésének sorrendje:

− Regisztráció a felületen, adatok megadása.

− Meghívások kialakítása (kikkel akarom kitöltetni)

− Mintakérdőív elkészítése

− Eredmények lekérése, hasznosítása.

A lehetséges online szolgáltatások sorra vétele.

Megcímkézve a teszt nevét, megszólítjuk a válaszadót. A Question title ablakba beírjuk a kérdés elnevezését. Rákattintva a Question Type-ra, a lehulló ablakból kiválasztjuk a kérdéstípust melyek Text, Paragraph text, Multiple choise, Check boxes, Choose for list, Scale, Grid lehetnek. Az előkészített és átgondolt kérdőívet, a megfelelő kérdéstípus megválasztásával megszerkesztjük. A kérdések hozzáadása az Add item felületre kattintva és a kérdéstípust kiválasztva valósíthatjuk meg. A Paragraph text lehetőséget ad szöveges válaszadásra.

A Grid a motivációs és attitűd tesztekben igen gyakran alkalmazott Likert skálás kérdések megszerkesztését szolgálja. A számok mellé kell feltüntetni, hogy az értékek a skálán mit jelentenek a válaszadás szempontjából (1 elutasítom, 2 kevésbé utasítom el stb)

A kérdések megszerkesztését követően a kérdőív készítője megjelölheti az email címek megadásával, kinek kívánja elküldeni a tesztet

Meghívások kialakítása

5. ábra: Az e-mailek megadása és eredmények lekérdezése
5. ábra: Az e-mailek megadása és eredmények lekérdezése



A mentést követően a képernyő jobboldalán megjelenő ablakban rendelkezhetünk az e-mail címek megadásával arról, hogy kikkel szeretnénk kitöltetni a tesztet. Az üzenetben felkérésünket megfogalmazhatjuk, útmutatót adhatunk a válaszok megjelöléséhez.

A web 2.0 internetes szolgáltatás keretrendszere biztosítja, hogy a tartalommal a felhasználók töltik fel a felületet. A szolgáltatás interaktív, a felhasználók kommunikálhatnak egymással.

A válaszokat a táblázatkezelő felületen összesítve kapjuk, amelyet Excelbe vagy spss transzformálva feldolgozzunk a kutatás hipotéziseire választ keresve.

A táblázatkezelő formátumban a Form(0) menűpontra kattintva a lehulló ablak Go to live form a kérdőív kitöltendő formátumát adja. A kérdőív bővíthető, barátokkal, szakmai csoportokkal megosztható. A felületen egyidőben többen dolgozhatnak.