Skip navigation

2.2.4. Open source WCMS-ek

Napjaink legelterjedtebb nyitott forráskódú rendszere a WordPress, a Drupal és Joomla. A három WCMS népszerűsége a webes trendeket vizsgáló BuiltWith nevű site (http://trends.builtwith.com/cms /) szerint megfelel a fenti sorrendnek. 2015 szeptemberében a CMS alapú, világszerte működő webhelyek összességéhez viszonyítva a WordPress 50%-ot, a Joomla! 9%, a Drupal 2%-ot képvisel. Bár az arányok tekintetében némi eltérés tapasztalható, a sorrend a W3Tech oldalán is azonos. (http://w3techs.com/technologies/overview/content_management/all )

aaa

4. ábra: CMS-ek használati statisztikája

A három szoftver objektív jellemzése természetesen nem egyszerű, hiszen minden CMS üzemeltető a saját maga által használt rendszert tekinti a legjobb választásnak, így az alábbi rövid összehasonlítás csupán tájékoztató jellegű.

WordPress

Mire használható?

Első változatát blog motorként fejlesztették, ami a legújabb változatban is érzékelhető, de az alapfunkción túl a WordPress kiválóan alkalmas magánemberek, kisvállalkozások webes megjelenését biztosító egyszerűbb webhelyek kialakítására is.

Telepítés:

A WordPress marketingesei kiemelik,az úgynevezett 5 perces telepítés lehetőségét (https://codex.wordpress.org/Installing_WordPress#Famous_5-Minute_Install),  ami természetesen nem megvalósítható, de tény, hogy szoftverkörnyezet megteremtése utána WordPress látványos sebességgel üzembe helyezhető.

Használat, adminisztráció egyszerűsége

Népszerűségének alapja minden bizonnyal éppen a szoftver egyszerű, a megoldásokat szinte fölkínáló kezelőfelülete, az adminisztrációs felület áttekinthetősége, és az üzemeltetés gyors tanulhatósága.

Pozitívumok:

Egyszerű kezelőfelület, gyors webhely építés lehetősége, rengeteg plugin, köztük számtalan, a felületi megjelenést szabályozó sablon.

Negatívumok:

Bonyolultabb feladatok megvalósítása nehézkes, korábban gyakoriak voltak a biztonsági problémák.

Joomla!

Mire használható?

Rendkívül sokoldalú, a WordPressnél jóval több funkciót biztosító, de  Drupal-hoz hasonlítva talán egyszerűbb rendszer.  A WordPresshez hasonlóan alkalmas blogok, és egyszerűbb webhelyek üzemeltetésére, de akár fórumok, közösségi oldalak , hírportálok, link-,fájlmegosztó oldalak sőt webboltok létrehozására is használható.

Telepítés:

A szoftver telepítése a számos egyéb webalkalmazáshoz hasonló telepítési eljárással történik. A működés hátterét biztosít adatbázis létrehozása után, a szoftver állományait a webszerver által felügyelt megfelelő mappájába másoljuk, majd böngészőnkkel a megadott webhelyre navigálunk. Ezután elindul a webes telepítő, melyet böngészőnkről vezérelve hajthatjuk végre a telepítés lépéseit.

Használat, adminisztráció egyszerűsége

A Joomla! a webhely oldalinak jóval strukturáltabb tárolását teszi lehetővé, mint a WordPress. Ennek megfelelően admin felülete, fölépítése, terminológiája kissé bonyolultabb, mint a kistestvéré, de használat semmiképpen sem nehéz. A Joomla! kezelése, használat rövid idő alatt, csekély energia befektetéssel  elsajátítható.

Pozitívumok:

Moduláris fölépítés, jól szabályozható felhasználói hozzáférés, jól kezelhető adminisztrációs felület, erős felhasználói támogatás, sokoldalú használat, viszonylag könnyű tanulhatóság.

Negatívumok:

A WordPress esetében tapasztalnál kevesebb utólag telepíthető bővítmény. A plugin-ok jelentős része fizetős. A webhely méretének és komplexitásának növekedése egyre erősebb szerver oldali teljesítményt igényel.

aaa

5. ábra: A Joomla! adminisztrációs felülete

Drupal

Mire használható?

Szinte bármilyen feladatra fölhasználható, modulárisan bővíthető, programozható. A legegyszerűbb webhelyek kialakításától a hírportálokon, közösségi oldalon át a webboltokig bármilyen  webhely fejlesztésére alkalmas.

Telepítés

Telepítése a Joomla!-hoz hasonlóan webes telepítéssel zajlik. A telepítőben azonban jóval több beállítást kell megadni, így a folyamat kissé hosszadalmasabb, és több szakértelmet kíván.

Használat, adminisztráció egyszerűsége

A három szoftver közül a Drupal üzemeltetése igényli a legtöbb szakismeretet. Bár az újabb verziókban egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az adminisztráció megkönnyítésére, még minidig a Drupal a legnehezebben kezelhető rendszer.

Pozitívumok

Ezzel a CMS-sel a legösszetettebb webhelyek is megvalósíthatók. Szinte bármilyen feladat megoldására alkalmas.

Negatívumok

Nehéz tanulhatóság.