Skip navigation

3.1. Összefoglalás

A Tim Berners Lee által megalkotott World Wide Web rövid idő alatt az emberiség legfőbb kommunikációs platformjává fejlődött. A kezdetben egyszerű statikus oldalak elosztott tárolását és szabad hozzáférését biztosító kliens szerver szolgáltatás a CGI specifikációval kiegészülve dinamikus weblapok, sőt teljes webalkalmazások kifejlesztését tette lehetővé. A web alkalmazások olyan távoli gépen futó szoftverek, amelyek adatbeviteli, és kezelőfelülete weblapok formájában a felhasználó gépén jeleníthetők meg. A kliens szerver architektúrának köszönhetően telepítésükre nincs szükség, biztosítják az azonos alkalmazást használók közötti kommunikációt, és a párhuzamos munkavégzést.

Kialakulásuk lehetővé tette a webes tartalomkezelő rendszerek kialakulását. A WCMS-ek olyan dinamikus webhelyek, amelyek alkalmasak a felületükön megjelenített tartalmak folyamatos bővítésére, menedzselésére, a felhasználói jogosultságok és interakciók kezelésére.

Napjaink WCMS-ei a tartalomkezelő rendszerek alapfunkcióin túl alkalmasak felületi megjelenésük, kezelőszerveik nyelvi elemeinek beállítására, reponzív megjelenésre és kereső optimalizációra is.

Napjaink három legelterjedtebben használt WCMS-e a WordPress, a Joomla! és Drupal. A WordPress elsősorban blogmotorként használt rendszer, amely azonban egyszerűbb általános funkciójú webhelyek kialakítására is alkalmas, egyszerűen használható WCMS. A Joomla! jóval összetettebb sokoldalúbb, de igen könnyen tanulható és kezelhető rendszer. A három WCMS közül a Drupal környezetben alakíthatók ki a legösszetettebb rendszerek, azonban ez az a WCMS, amelynek üzemeltetése, főként fejlesztése a legnagyobb szakismeretet kívánja.